Pełna treść newsa
Czwartek, 10 czerwca 2010 23:59; autor: Dev
Analiza szans: Potrzebny cud lub fura szczęścia.

Porażka w Soli spowodowała, że szanse Orląt na awans do III ligi są jedynie iluzoryczne. W rozwinięciu newsa przedstawiamy warianty, jakie mogą zaistnieć. Niestety nie wszystko już zależy od Orląt. Naszym piłkarzom pozostaje wygrać dwa mecze i oglądać się na rywali. Poza wydarzeniami boiskowymi jest jeszcze jedna furtka, dająca Orlętom prawo gry w wyższej lidze. Niemal pewny awansu Olender nie spełnia w tej chwili warunków potrzebnych do uzyskania licencji na grę w III lidze. Dlatego możliwe jest niedopuszczenie zespołu z Soli do ligi, lub rezygnacja samych działaczy Olendra. A jak będzie dowiemy się po sezonie.

Warunki wyjściowe:

Ostatnie dwie kolejki zostaną rozegrane w najbliższą niedzielę i następną sobotę o 17:00.  W walce o awans liczą się tylko Chełmianka, Olender i Orlęta. Interesujące nas mecze to:

29kolejka:
Chełmianka – Huragan
Olender – Roztocze
Hetman – Orlęta

30 kolejka:
Orlęta – Chełmianka
Łada - Olender

Cała trójka rywali Olendra i Chełmianki jest zagrożona spadkiem z IV ligi: Łada, Roztocze, Huragan. Muszą zatem walczyć do końca o punkty i w tym jest szansa Orląt. Niestety Hetman Żółkiewka również walczy o utrzymanie i jest zdecydowanie najsilniejszy na wiosnę z tej grupy, toteż sprawi niemałe problemy Orlętom. W tabeli prowadzi Chełmianka 59 pkt, drugi jest Olender 57 pkt, a trzecie Orlęta 54 pkt. Awansują dwa zespoły.

Chełmiance wystarczy zwycięstwo z Huraganem w niedzielę lub porażka Orląt w Żółkiewce. Chełmianka awansuje nawet gdy sama przegra/zremisuje z Huraganem, ale Orlęta zremisują z Hetmanem. Olender wygrywając w 29 kolejce z Roztoczem też sobie zapewni awans, podobnie w sytuacji, gdy Orlęta przegrają (Olender może wtedy również przegrać lub zremisować). Gdy w meczu Hetman – Orlęta padnie remis, piłkarzom z Soli wystarczy podział punktów z Roztoczem.
Sprawa awansu będzie rozstrzygnięta jeżeli w najbliższą niedzielę dojdzie do zwycięstwa Olendra nad Roztoczem, a Chełmianka co najmniej zremisuje z Huragnem.Podopiecznym Andrzeja Suchodolskiego potrzeba wiele szczęścia by w tym sezonie zająć jedno z pierwszych dwóch miejsc

Co musi się stać by Orlęta awansowały?

Orlęta same muszą wygrać oba mecze, najlepiej wysoko ale i tak ewentualny sukces zależy od wyników rywali. Jest oczywiście opcja, w której zdobywamy 4 punkty i awansujemy, ale wtedy Olender musiałby przegrać oba mecze (wariant B). Generalnie jednak nie bardzo na rękę są nam już straty punktów przez Olendra, ale to też zależy od sytuacji. Kluczowym meczem może być spotkanie Chełmianka – Huragan. Gdy wygra Chełmianka ma zapewniony awans. Wtedy zostaje nam już tylko liczyć na stratę aż co najmniej 4 punktów przez Olender. W praktyce oznacza to: dwa remisy Olendra lub remis i porażkę (obojętnie z kim) Olendra lub dwie porażki Olendra (wariant C). Gdyby jednak Chełmianka zremisowała z Huraganem nie może nastąpić sytuacja w której Olender jeden mecz wygrywa, a drugi przegrywa, gdyż zakładając dwa zwycięstwa Orląt, wszystkie drużyny będą miały po 60 punktów, ale w małej tabelce Orlęta wypadną najgorzej (wariant F)

Poniżej przedstawiamy kilka możliwych wariantów zakończenia ligi. Nie są to jednak wszystkie możliwe rozwiązania, bo kilka z poniższych wariantów może mieć jeszcze swoje inne możliwości. Oprócz jednego wyjątku uwzględniliśmy tylko sytuacje w których Orlęta wygrywają oba mecze.


Wariant A:

1. Olender 63 (61)
2. Orlęta 60
---------------------
3. Chełmianka 60

Warunki:
- 2 zwycięstwa Olendra z Roztoczem i Ładą,  lub zwycięstwo i remis Olendra w tych spotkaniach, obojętnie z kim remis i zwycięstwo
- remis Chełmianki z Huraganem
- zwycięstwo Orląt z Hetmanem Żółkiewka
- zwycięstwo Orląt w ostatnim meczu z Chełmianką różnicą aż 3 bramek lub wyżej (3:0, 4:1, 4:0 itd.). Na jesieni przegraliśmy 2:0, stąd zwycięstwo w takich samych rozmiarach nic nam nie daje, bo w ciągu dwóch spotkań jakie zostały do końca sezonu nie nadrobimy raczej różnicy bramkowej. Obecnie ona wynosi +8 na korzyść Chełmianki. (Przy porażce 2:0 Chełmianki w Łukowie i remisie tejże z Huraganem, musielibyśmy wygrać z Hetmanem różnicą czterech bramek, co jest mało prawdopodobne). Zwycięstwa Orląt różnicą jednej bramki (1:0, 2:1, 3:2 itd.) oraz dwóch bramek (od 3:1, 4:2, 5:3 itd.) także przekreślają ten wariant.

Wniosek: Przy sprzyjających wynikach innych meczów, w ostatniej serii wszystko by było w rękach Orląt ale tak wysokie zwycięstwo z Chełmianką jest bardzo mało prawdopodobne.


Wariant B:

1. Chełmianka 63 (62, 61,60, 59)
2. Orlęta 58
---------------------
3. Olender 57

Warunki:
- dwie porażki Olendra
- 4 punkty Orląt w dwóch meczach, obojętnie w jakiej konfiguracji

Wniosek: Jedyny wariant w którym Orlęta awansują mimo nie wygrania obu spotkań. Szansę na taki obrót sprawy niewielkie.


Wariant C:

1. Chełmianka 62 (61, 60)
2. Orlęta 60
------------------------------
3. Olender 57 (58, 59)

Warunki:
- dwa zwycięstwa Orląt
- maksymalnie 2 punkty Olendra

Wniosek: W ostatecznym rozrachunku Orlęta muszą zdobyć więcej punktów niż Olender


Wariant D:

1. Olender 63 (61, 60)
2. Orlęta 60
---------------------------
3. Chełmianka 59

Warunki:
- dwa zwycięstwa Orląt
- dwie porażki Chełmianki

Wniosek: W ostatecznym rozrachunku Orlęta muszą zdobyć więcej punktów niż Chełmianka.


Wariant E:

1. Orlęta 60
2. Chełmianka 59
----------------------------
3. Olender 57 (58, 59)

Warunki:
- dwa zwycięstwa Orląt
- dwie porażki Chełmianki
- maksymalnie 2 punkty Olendra

Wniosek: Wariant w którym Orlęta mogą nawet wygrać ligę. W przypadku gdy Chełmianka i Olender będą miały po 59 pkt, wyżej będzie Chełmianka bo ma lepszy bilans bezpośredni.
Możliwa jest też modyfikacja tego wariantu w postacji 60 pkt dla Chełmianki (remis z Huraganem, porażka z Orlętami). Wtedy w zależności od wysokości zwycięstwa Orląt nad Chełmianką drużyny zajełyby 1 lub 2 miejsce. Gdyby Orlęta wygrały różnicą trzech goli zostałyby mistrzami, w innym przypadku Chełmianka byłaby pierwsza, Orlęta drugie.


Wariant F:

1. Olender 60 - 6
2. Chełmianka 60 - 5
-------------------------
3. Orlęta 60 - 4

Warunki:
- zwycięstwo i porażka Olendra w dwóch ostatnich meczach. Wydaje się, że bardziej jest  to prawdopodobne w derbach z Ładą w Biłgoraju
- remis Chełmianki z Huraganem
- zwycięstwa Orląt z Hetmanem i Chełmianką

Wniosek: W tej sytuacji bardzo nie na rękę jest Orlętom jedna porażka Olendra w dwóch ostatnich meczach. Doprowadzi to do sytuacji  w której wszystkie drużyny będą miały tyle samo punktów, ale w małej tabeli uwzględniającej tylko punkty z bezpośrednich spotkań Orlęta wypadną najgorzej. (Po myślniku punkty z małej tabeli)

Wariant G:

1. Olender 63 (61, 60)
2. Chełmianka 62  (61, 60)
-------------------------------
3. Orlęta 60

Warunki:
- minimum 3 punkty Olendra
- minimum 1 punkt Chełmianki
- komplet punktów Orląt
- bilans bezpośrednich meczów Chełmianka – Orlęta na korzyść Chełmianki

Wniosek: Nawet dwa zwycięstwa Orląt nic nam nie dadzą, bo rywale osiągną bezpieczną przewagę.


Podsumowując w najbliższej niedzielnej kolejce potrzebujemy bezwzględnie zwycięstwa Orląt w Żółkiewce z Hetmanem oraz start punktowych Olendra i Chełmianki. Niestety Olender w tej rundzie poza walkowerem z Lewartem nie stracił punktów na własnym boisku. Niemniej ma za sobą ciężki mecz z Orlętami i może odczuwać jego trudy. Roztocze natomiast na wiosnę urwało punkty w Chełmie.
Idealnym rozwiązaniem byłyby porażki Olendra i Chełmianki. Oprócz oczywistego "zysku" dla Orląt w postaci zbliżenia się do rywali, taka opcja wyeliminowałaby zaistnienie wariantu w którym trzy zespoły na koniec sezonu zdobywają po 60pkt. Taka groźba nastąpi gdy Olender przegra z Roztoczem, Orlęta wygrają z Hetmanem, a Chełmianka zremisuje z Huraganem. Wtedy w ostatniej serii oprócz kibicowania Orlętom, będziemy musieli liczyć na Ładę.

zdaniem czytelnikow serwisu
Najczęćciej czytane newsy
Robert Różański w trójce lubelskich trenerów
7 marca 2012 13:43, autor: Dev
Kolejna zmiana prezesa
31 lipca 2012 21:55, autor: Dev
Na Walnym bez niespodzianek. Relacja
21 czerwca 2011 20:59, autor: Dev
Jacek Jakubowski nowym wiceprezesem
13 listopada 2012 13:52, autor: Dev
Copyright (c) 2009
Design by Sk8ter
PHP by Rafał