Pełna treść newsa
Piątek, 29 maja 2009 10:18; autor: Dev
Co się musi stać? awanse/spadki

W każdym roku mniej więcej o tej porze na łamach portalu przedstawialiśmy analizy możliwych wariantów jakie mogą mieć miejsce na koniec sezonu. Obecnie przed nami 2 kolejki do końca III ligi ale praktycznie nic nie zostało jeszcze na sto procent rozstrzygnięte. Postanowiliśmy jedynie przypomnieć niuanse regulaminowe oraz zwrócić uwagę na drużyny, których wyniki bezpośrednio dotyczą sytuacji Orląt Łuków.

Zacznijmy od III ligi. Zgodnie z tym co napisaliśmy na wstępie nic nie jest jeszcze przesądzone. Ani pierwsza Resovia nie ma jeszcze pewności, że zagra w przyszłym sezonie w II lidze, ani ostatnia Łada, że wystąpi w IV lidze. Oczywiście to są skrajne przypadki i te drużyny raczej pozostaną na swoich miejscach.

Resovia potrzebuje 1 punkt by zająć 1 miejsce i bezpośrednio awansować do II ligi. Wtedy 2 pozycje zajmie Stal Rzeszów i zagra w barażach o II ligę (o tym szerzej później). Szansę na dwa pierwsze miejsca straciły już Górnik II Łęczna i Avia Świdnik. Ten pierwszy i tak nie mógłby awansować (przepis o niemożliwości posiadania 2 drużyn na szczeblu centralnym).

Zgodnie z regulaminem z III ligi spaść powinno 3 ostatnie drużyny (w tej chwili Łada Biłgoraj, Orzeł Przeworsk, Orlęta Łuków ) ale jest to ustalenie na papierze, które w rzeczywistości może bardzo ewoluować. Minimalnie bowiem może spać 2 zespoły, a maksymalnie 5. I każda z tych opcji jest jeszcze prawdopodobna co wyjaśnimy wkrótce.
Z IV lig awansuje po 2 najlepsze drużyny (w tej chwili Wisła Puławy, Podlasie Biała Podlaska oraz Stal Sanok i Siarka Tarnobrzeg).

Tymczasem skupmy się na dole tabeli III ligi i ostatnich dwóch kolejkach. Ostatnie dwie serie będą rozgrywane obligatoryjnie w soboty o 17.00 Już jutro Orlęta zagrają na wyjeździe z Orłem Przeworsk. Obecnie oba zespoły mają po 27 punktów, wyżej są Orlęta ze względu na jesienne zwycięstwo 4:1. Dla utrzymania przewagi nad Orłem potrzebny jest nam co najmniej remis. Porażka minimalizuje szanse na utrzymanie. Wprawdzie gdyby była ona w takim stosunku, że w dwumeczu lepsze byłyby Orlęta to dawałaby możliwość jeszcze wyprzedzenia Orła po ostatniej kolejce (zwycięstwo z Unią, i jednoczesna porażka Orła). Niestety szanse na prześcignięcie Orląt Radzyń byłyby niewielkie.

Inny nasz rywal do utrzymania Orlęta Radzyń grają w sobotę w Łęcznej z Górnikiem i nie są faworytami to zdobycia choćby punktu. Łęcznianie słyną z gry do końca i na pewno nie odpuszczą tego spotkania. Radzynianie wprawdzie mogą być podbudowani przerwaniem passy 11 porażek z rzędu, ale ich gra w meczu z Ładą nie dawała zbyt wielkich powodów do przesadnego optymizmu w starciu z 3 drużyną ligi.
Ostatnia Łada Biłgoraj zmierzy się z Karpatami Krosno, którym bardzo nie wiele brakuje do utrzymania. Krośnianie jednak po okresie niezłej  gry ostatnio zanotowali 3 porażki z rzędu.
Kolejnych drużyn nie rozpatrujemy bo są one raczej poza zasięgiem Orląt (chociaż nie matematycznie)

W ostatniej kolejce natomiast Orlęta Łuków zmierzą się u siebie z Unią Nowa Sarzyna i by być w grze, liczymy na podobny scenariusz jak z Avią Świdnik czyli zwycięstwo. Orlęta Radzyń zagrają z Avią Świdnik i faworytami również nie będą. Zobaczymy jednak co zaprezentuje Avia Świdnik. Orzeł wystąpi w Szarowoli, gdzie Spartakus będzie chciał ostatecznie zapewnić sobie utrzymanie.

Podsumowując, wariantów jest sporo, jednak wydaje się bardzo realne że zdobycie od 2 do 4 punktów w ostatnich 2 kolejkach przez Orlęta może dać nam 13 pozycję. Nie oznacza ona niestety pewnego utrzymania a jedynie przedłużenie szans.

W tym momencie spoglądamy w górę. Reforma rozgrywek spowodowała, że w jeszcze większym stopniu niż poprzednio, niższe ligi uzależnione są od wyższych.
Aby z III ligi spadły jedynie drużyny z miejsc 15 i 16 muszą zajść następujące warunki (przy założeniu utrzymania obecnych pozycji przez drużyny w lidze)

- jeżeli Motor Lublin ostatecznie zagra w barażach, musi je wygrać. Dobrze by również było, gdyby w tych samych barażach Motor nie trafił na 3 drużynę II ligi wschodniej czyli Górnika Wieliczka i aby Górnik również wygrał swój baraż o II ligę.

- jeżeli Stal Poniatowa ostatecznie zagra w barażach, nie może trafić na Stal Rzeszów, i musi je wygrać

- Stal Rzeszów nie może trafić na Stal Poniatowa i musi wygrać swoje baraże.

Teraz kilka słów wyjaśnień. W I lidze zagrożone barażami/spadkiem do interesującej nas II ligi wschodniej są Stal Stalowa Wola i Motor Lublin. Stali nie wiele brakuje i prawdopodobnie utrzyma się bez baraży. Na nie w najlepszym razie skazany będzie Motor Lublin. Musi jednak o nie walczyć w ostatnich 2 kolejkach ligowych, w tym w arcyważnym meczu z GKP Gorzów Wielkopolski.
Jeżeli Motorowcy utrzymają pozycje barażową zagrają o pozostanie w lidze z którąś z trzecich ekip w II ligach. W II lidze wschodniej jest to Górnik Wieliczka. Dla nas dobrą sytuacją by było, aby obie ekipy nie trafiły na siebie w losowaniu i obie wygrały. Może się jednak tak zdarzyć, że obie nie trafią na siebie, ale też obie polegną. Jest to wariant najgorszy bowiem spycha automatycznie Stal Poniatowa do III ligi (w tym momencie spadają z III ligi ekipy z miejsc 14, 15, 16).

Przejdźmy zatem do II ligi wschodniej. Gdyby jednak Motor Lublin i Górnik Wieliczka zagrały w przyszłym sezonie w I lidze, bardzo cieszono by się w Poniatowej i Zamościu. Hetman uniknąłby bowiem barażów o utrzymanie, a zagrałaby w nich właśnie Stal Poniatowa. W drugiej lidze nic nie uratuje ŁKS Łomża, natomiast wszystkie pozostałe drużyny są w grze. Stąd jeszcze niedawno niesłusznie przesądzony był los Stali. To ile drużyn spadnie bezpośrednio zależy od postawy Motoru i Górnika Wieliczka, kolejne cztery drużyny zagrają w barażach z wicemistrzami III lig. Zagrożony takimi barażami z grona interesujących nas II ligowców oprócz Stali jest właśnie Hetman Zamość.

W barażach od strony III ligowców zagra Stal Rzeszów (do 4 drużyn z II ligi wschodniej zostanie dolosowanych 4 wicemistrzów z poszczególnych III ligi podporządkowanych II lidze wschodniej).
I tutaj pojawia się kolejny wariant. Dobrze by było aby żadna z 3 naszych drużyn nie trafiła na siebie, ale jednocześnie aby każda z nich wygrała swój dwumecz.

Jest też jedna poważna niejasność, która może wszystkie rozważania uczynić błędnymi. PZPN zarówno baraże o I ligę jak i II umieścił w tym samym terminie. A przecież kto zagra w barażach z grona II ligowców zależy też od wyników baraży o I ligę. Daje to poważne problemy z interpretacją  rozgrywek.

Sytuacja jest niezwykle skomplikowana stąd nie przedstawiamy kompletu opcji jakie mogą się wydarzyć. Trudno jest nawet opisać przejrzyście całą sprawę.

Reasumując, scenariusz marzeń wygląda tak:
- Motor Lublin utrzymuje się po barażach w I lidze
- Górnik Wieliczka awansuje po barażach do I ligi
- Hetman Zamość utrzymuje się w II lidze wschodniej bez konieczności gry w barażach
- Stal Poniatowa gra w barażach i utrzymuje się po nich w II lidze wschodniej
- Stal Rzeszów awansuje do II ligi wschodniej po barażach
- z III ligi lubelsko – podkarpackiej spadają tylko drużyny z miejsc 15 i 16 (np. Orzeł Przeworsk i Łada Biłgoraj)
- Orlęta Łuków utrzymują się :)

Łatwo zatem już sobie wyobrazić czarny scenariusz w którym ostatecznie spada ostatnie pięć drużyn z III ligi.

Po najbliższej kolejce powinno już być wiadomo więcej. Poniżej przedstawiamy listę spotkań do końca sezonu jakie będziemy z niepokojem śledzić.

I liga

33 kolajka – 30 maja 17:00
Znicz Pruszków – Stal Stalowa Wola
Motor Lublin – Dolcan Ząbki
Warta Poznań – GKP Gorzów Wielkopolski

34 kolejka – 5 czerwca 17:30
Stal Stalowa Wola – Wisła Płock
GKP Gorzów Wielkopolski – Motor Lublin

II liga wschodnia

33 kolejka – 31 maja 16:00
Hetman Zamość – OKS Olsztyn
Kolejarz Stróże - Nida Pińczów
Wigry Suwałki – Stal Poniatowa

34 kolejka – 5 czerwca 17:30

Stal Poniatowa – Kolejarz Stróże
Nida Pińczów – ŁKS Łomża
Jeziorak Iława – Hetman Zamość

III liga lubelsko podkarpacka

29 kolejka – 30 maja 17:00
Orzeł Przeworsk – Orlęta Łuków
Górnik II Łęczna – Orlęta Radzyń
Łada Biłgoraj – Karpaty Krosno

30 kolejka – 6 czerwca 17:00
Orlęta Łuków – Unia Nowa Sarzyna
Orlęta Radzyń – Avia Świdnik
Spartakus Szarowola – Orzeł Przeworsk
Izolator Boguchwała – Łada Biłgoraj

zdaniem czytelnikow serwisu
Najczęćciej czytane newsy
Robert Różański w trójce lubelskich trenerów
7 marca 2012 13:43, autor: Dev
Kolejna zmiana prezesa
31 lipca 2012 21:55, autor: Dev
Na Walnym bez niespodzianek. Relacja
21 czerwca 2011 20:59, autor: Dev
Jacek Jakubowski nowym wiceprezesem
13 listopada 2012 13:52, autor: Dev
Copyright (c) 2009
Design by Sk8ter
PHP by Rafał