Wtorek, 7 kwietnia 2009 21:17; autor: Redakcja
Media o derbach. Gaj - pogromca Radzynia

Wspólnota Łukowska: Gaj - pogromca Radzynia

Święta wojna Łuków – Radzyń. Piłkarskie derby regionu dla Orląt z Łukowa. Szczęście uśmiechnęło się do miejscowych w 77 minucie. Po centrze z rzutu rożnego i zamieszaniu w polu karnym piłkę do siatki skierował Artur Gaj. Ze zwycięstwa cieszy się Jarosław Sych, prezes Orląt Łuków. Choć nie miało większego znaczenia, ze 3 punkty udało się zdobyć w starciu z lokalnym rywalem. - Gramy żeby wygrywać, każdy mecz jest trudny bo sytuacja w tabeli jest wyrównana – powiedział Wspólnocie Sych. Orlęta Radzyń dominowały w pierwszej połowie. Nie udało się wykorzystać dwóch znakomitych sytuacji. W drugiej odsłonie do głosu doszli gospodarze. Radzynianie często faulowali. Z boiska powinien zejść Tarkowski, ale mimo dwóch żółtych kartek grał dalej. Radzynianom zabrakło pomysłu na skuteczną końcówkę. 3 punkty zostały w Łukowie.

Słowo Podlasia: Derby dla Łukowa

Jeżeli obserwator Franciszek Kuźniak dostrzegł to, co wielu kibiców to niedzielny mecz przejdzie do historii polskiego piłkarstwa. Znany z wcześniejszych kompromitujących występów lubelski sędzia Michał Pastusiak dwukrotnie pokazał żółtą kartkę Konradowi Tarkowskiemu, lecz nie wyrzucił go z boiska. Błędu nie dostrzegł spiker, który Mateusza Wołka podał jako adresata drugiej kartki. - Nie mogę powiedzieć nic na ten temat. Ale wszystko zapisałem – powiedział tajemniczo „Słowu” Kuźniak. Co ciekawe Pastusiak to podobno jeden z głównych kandydatów do awansu do II ligi.
Gospodarze rozpoczęli mecz z nowym trenerem. Andrzeja Zarzyckiego zastąpił po meczu ze Spartakusem Dariusz Solnica, któremu kontuzja uniemożliwia od kilku miesięcy występy w barwach Orląt. I już w pierwszych minutach musiało mu mocniej zabić serce, gdy tylko przytomna interwencja Radosława Liczewskiego uniemożliwiła Spomlekowi zdobycie gola. Podobna sytuacja miała miejsce tuż przed przerwą, ale łukowski bramkarz wygrał pojedynek z Damianem Pankiem. Swoje szanse mieli też gospodarze, lecz Piotr Borowik trafił w poprzeczkę, a po uderzeniu Przemysława Rodaka głową piłka wylądowała na górnej siatce bramki Spomleku.
Drugą połowę kapitalnym strzałem rozpoczął Wołek, lecz zmierzającą w okienko piłkę zdołał wybić Liczewski. Gol za to padł po drugiej stronie boiska, lecz nie został uznany, gdyż Dariusz Dziewulski znajdował się na pozycji spalonej. Z czasem więcej determinacji zaczęli przejawiać łukowianie i w 77 minucie w sektorze ich kibiców zapanowała euforia. Z rzutu rożnego dośrodkował Paweł Szlaski w podbramkowym zamieszaniu do piłki dopadł Artur Gaj i plasowanym uderzeniem umieścił ją w siatce. Radzynianie choć do końca pozostało jeszcze sporo czasu, nie zdołali przeprowadzić ani jednej akcji zakończonej strzałem.

Dziennik Wschodni: Zwycięski debiut Dariusza Solnicy

Kibiców najbardziej elektryzował jednak mecz w Łukowie, gdzie tamtejsze Orlęta podejmowały swoich imienników z Radzynia Podlaskiego. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy, a jedynego gola zdobył Artur Gaj. Dodatkowym smaczkiem był też debiut na ławce trenerskiej gospodarzy Dariusza Solnicy, który pod koniec ubiegłego tygodnia zastąpił Andrzeja Zarzyckiego.
- Szczęście sprzyja lepszym i w tym meczu było po naszej stronie. Pokazaliśmy też, że przy pełnym zaangażowaniu wszystkich piłkarzy potrafimy wygrać - ocenia kierownik miejscowych Tadeusz Kurek.
Jedyna bramka wczorajszych zawodów to jednak efekt nieodpowiedzialności gości, którzy niepotrzebnie dyskutowali z sędzią. - Wychodzimy z groźną kontrą i nie wiadomo, po co ktoś zaczyna dyskutować. W efekcie nasza akcja została przerwana, a rywale dostali rzut wolny. Z tego stałego fragmentu gry powstał z kolei rzut rożny, a z niego jedyna bramka. Po tym meczu do głowy przychodzi mi też kilka innych słów - królestwo za strzelca, bo nie potrafimy zdobyć gola. Sytuacji wcale nam jednak nie brakuje. Niestety tą najlepszą zmarnował Wołek, który z 5 m uderzył zbyt lekko - mówi trener radzynian.
Dodatkowo goście mieli sporo pretensji do arbitra, a jeden błąd sędziego nie podlega żadnej dyskusji. - Tarkowski dostał dwie żółte kartki, ale o dziwo nie wyleciał z boiska. Nie wiem, jak to się stało. Jestem tylko ciekawy, jaką notę sędzia otrzyma od obserwatora - zastanawia się niepocieszony trener Marek Majka.

Kurier Lubelski: Wygrany debiut Solnicy

Udanie na ławce trenerskiej Orląt Łuków zadebiutował Dariusz Solnica, który zastąpił na stanowisku szkoleniowca Andrzeja Zarzyckiego. W spotkaniu derbowym z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski jego nowi podopieczni wygrali 1:0 po bramce Artura Gaja.

Mecze Orląt Łuków z imiennikami z Radzynia Podlaskiego to prawdziwe derby. Na trybunach zawsze jest gorąco, a na murawie żaden zawodnik nie odstawia nogi. Tak też było w niedzielnym meczu obydwu drużyn. Emocji nie brakowało. Przed spotkaniem oba zespoły Orląt miały na swoim wiosennym koncie po jednym remisie i dwie przegrane. Po spotkaniu bardziej zadowoleni są gospodarze, którzy odnieśli pierwszą wiosenną wygraną.

Już w 50. min zdobyli upragnionego gola. W zamieszaniu podbramkowym piłkę do bramki radzynian skierował Dariusz Dziewulski… ale sędzia dopatrzył się pozycji spalonej i trafienia nie uznał.

Arbiter nie miał jednak zastrzeżeń do bramki gospodarzy z 77. min. Po dobrze wykonanym rzucie rożnym przez Dziewulskiego piłkę do siatki z najbliższej odległości skierował Gaj. Chwilę później napastnik mógł ponownie wpisać się na listę strzelców, ale będąc tuż przed bramką radzynian stracił futbolówkę. - Znowu zawiodła nas skuteczność - mówi Marek Majka, trener radzynian. - W pierwszej połowie doskonałe sytuacje mieli Wołek i Panek, ale nie potrafili strzelić bramki. W drugiej połowie popełniliśmy jeden błąd, który wykorzystali gospodarze.
W drużynie Orląt z Radzynia po kilkumiesięcznej przerwie wystąpił Rafał Borysiuk, który w 35. min zastąpił Pawła Ślusarczyka.

Źródło: Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Wspólnota Łukowska, Słowo Podlasia