Pełna treść newsa
Piątek, 21 czerwca 2013 10:04; autor: Dev
Reforma III ligi odłożona o rok

PZPN zatwierdził wczoraj reformę II ligi i jednocześnie odłożył plany reformy III ligi o co najmniej rok. Oznacza to, że w dwóch najbliższych sezonach III liga lubelsko-podkarpacka będzie funkcjonować na podobnych zasadach jak dotychczas. Nie jednakowych gdyż zmienią się zasady awansu. Aby zagrać w nowej II lidze już nie wystarczy wygrać III ligi, ale także przejść dwustopniowe baraże. Z ośmiu mistrzów III lig do II ligi awansują dwie drużyny. I tak będzie w seznie 2013/14. Więcej szczegółów i rozważań w rozwinięciu newsa.

Zarząd PZPN zobowiązał Okręgowe Związki Piłki Nożnej do przeprowadzenia do końca sezonu 2013/14 konsultacji wśród klubów trzecioligowych dotyczących reorganizacji na tym poziomie rozgrywek. Do końca nadchodzącego sezonu kluby III ligi w porozumieniu z OZPN-ami mają podjąć decyzję w sprawie kształtu reformy rozgrywek III-ligowych, której efekty poznamy na starcie sezonu 2015/16. 

Zatem sezon 2014/15 nadal będzie rozgrywany w ośmiu grupach III lig. Teoretycznie więc Orlęta mogą zagrać w tych rozgrywkach w III lidze w sezonie 2014/15 po wcześniejszym uzyskaniu awansu z IV ligi lubelskiej.

Pytanie tylko czy awans z IV ligi nadal będą premiowały dwa pierwsze miejsca. Nie ma o tym jeszcze żadenej decyzji, ani nawet nie pojawiają się dywagacje na tebn temat. Dlaczego o tym wspominamy? 

Dlatego, że w wyniku reformy II ligi wschodniej zespoły, które w sezonie 2013/14 II ligi zajmą miejsca 9.-18. w tabeli każdej grupy, w następnym sezonie będą występować we właściwej terytorialnie grupie III ligi. W naszym przypadku może to być sześć drużyn lubelsko-podkarpackich. Dodając do tego możliwy brak awansu mistrza III ligi lub-podk w wyniku barażów oraz awans czterech beniaminków z obu IV lig, okazuje się, że trzeba zrobić miejsce dla aż dziesięciu drużyn w III lidze!

Oznaczałoby, że spadek do IV ligi obejmie ekipy z miejsc 7-16! W takiej sytuacji wydaje się, że regionalne związki powinny podjąć decyzje, że do III ligi awansują tylko mistrzowie IV lig. Oczywiście to sytuacja czysto hipotetyczna i może się okazać, że "nasze" drużyny powalczą o awans do górnej połówki II ligi.

W sezonie 2014/15 III liga nadal będzie się składała z drużyn z województw lubelskiego i podkarpackiego. Co dalej? Nie wiadomo. Decyzję mają podjąć kluby i związki. Generalnie scenariusze są dwa. Pierwszy zakłada utrzymanie obecnego stanu 8 grup III ligi. Być może tylko zamiast dwóch drużyn spośród ośmiu mistrzów III lig udałoby się przeforsować pomysł by po barażach awansowało cztery druzyny.

Drugi pomysł to stworzenie czterech makroregionów po cztery województwa każdy. W naszym przypadku byłoby to lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie. Mistrz awansowałby do II ligi. Pod takimi III ligami funkcjonowałyby IV ligi wojewódzkie. De facto byłby do powrót do sytuacji sprzed sezonu 2008/2009. Z takim wyjątkiem, iż wówczas nie było centralnej II ligi (na trzecim poziomie rozgrywkowym).

Przy takim rozwiązaniu miejsce Orląt już by na stałe było w IV lidze lubelskiej. Tylko oczywiscie byłaby to silniejsza IV liga niż obecnie, gdyż nie wszystkie czołowe ekipy województwa by się zmieściły sportowo i finansowo w wyższych ligach. Zabrakło by miejsce w IV lidze dla egzotycznych ekip.

To o przyszłości, a na koniec wracamy jeszcze do teraźniejszości. Już nie będziemy szczegółowo opisywać jak to wygląda w wyzszych ligach ale w skrócie opiszemy aktualną sytuację. Po licznych pytaniach widać, ze wiele osób jest już zagubionych w tym bałaganie który funduje nam PZPN ale przede wszystkim niewydajne organizacyjnie kluby.  

I liga

W tabelach Okocimski nadal jest zaznaczony jako spadkowicz, ale na 90% utrzyma się. Otrzymał licencję, a nie ma się co łudzić, że Polonia Ireneusza Króla (ta kibicowska ma grać w okręgóce) dostanie odpowiednie papiery na I ligę. 

II liga wschodnia

Przy utrzymaniu Okocmiskiego powinny spaść dwie ostatnie drużyny w tabeli czyli Concordia i Siarka Tarnobrzeg. Licencji nie otrzymały jednak Resovia i Unia Tarnów i to one "lecą" w dół. Resovia do naszej III ligi i to jest pewnik. Co z Siarką do końca nie wiadomo. Licencję otrzymała, ale czy PZPN zaoferuje jej miejsce w II ligdze nie jest pewne. Pojawiły się pomysły by do ligi dokoptować rezerwy Legii Warszawa w miejsca ekip, które nie dostały licencji. 

Nadal nie wiadomo co z mistrzami III lig. Po pierwsze czy chcą grać w II lidze? Jak tak to czy dostaną licencję? Jak nie chcą grać albo nie dostaną licencji co z kolejnymi drużynami w tabelach III lig i takie same pytania.

Podsumowując Resovia na pewno spada do III ligi, a z Siarka musi czekać. 

III liga lubelsko-podkarpacka

Przy spadku Resovii z III ligi spada cztery ostatnie drużyny. Gdy do Resovii dołączy Siarka ostatnie pięć ekip.
W tej chwili są to Unia Nowa Sarzyna, Orlęta Łuków (dwa pewniaki), Czrani Jasło, Orlęta Radzyń, Orzeł Przeworsk. O swój byt nadal martwią się Podlasie, Chełmianka i Stal Kraśnik

Z Iv ligi awans wywalczyły już JKS Jarosław, AMSPN Hetman Zamość i Bogdanka II Łęczna. O drużynach z Podkarpacia nie wiemy za wiele. Bogdanka podobno już zrezygnowała z awansu. Kto ją zastąpi? Omega niby deklaruje chęci, ale jak będzie zobaczymy. Naszym zdaniem ekipy poniżej 3 miejsca nie powinny dostać propozycji gry w III lidze, gdyż zbyt radykalnie odstępują poziomem. Omedze również nie wróżymy powodzenia.

Oczywiście gdyby poza Hetmanem nikt nie awansował z IV ligi zmienjszy się liczba spadkowiczów z III. 

Z kim zagramy w IV lidze?

Tu jest już tyle możliwości i warunków zależnych od tego kto spadnie z III ligi, bo chce awansować do III ligi i kto chce awansować do IV ligi, że nie sposób tego w tej chwili zanalizować, mimo, ze została tylko jedna kolejka IV ligi.

Beniaminkami będą starzy znajomi Hetman Żółkiewka (chełmska) i Łada Biłgoraj (zamojska). W okręgu lubelskim na kolejkę przed końcem walczą Powiślak Końskowola i Dąbrowica. Z tymi ekipami jeszcze nie graliśmy. Za to w bialskopodlaskim OZPN szansę mają jeszcze Unia Krzywda, Orkan Wojcieszków, ŁKS Łazy i Grom Kąkolewnica. Tutaj raczej potencjał finansowy ma jedynie prowadząca Unia. Zostały dwie kolejki.

Źródło: własne, 90minut.pl

zdaniem czytelnikow serwisu
Najczęćciej czytane newsy
Robert Różański w trójce lubelskich trenerów
7 marca 2012 13:43, autor: Dev
Kolejna zmiana prezesa
31 lipca 2012 21:55, autor: Dev
Na Walnym bez niespodzianek. Relacja
21 czerwca 2011 20:59, autor: Dev
Jacek Jakubowski nowym wiceprezesem
13 listopada 2012 13:52, autor: Dev
Copyright (c) 2009
Design by Sk8ter
PHP by Rafał