Info z mastera:

Cytat:
Pasjonaci historii, kombatanci oraz samorządowcy z gmin Łuków i Wiśniew chcą w szczególny sposób uczcić 70 rocznicę powołania Armii Krajowej w Rezerwacie „Jata”. 12 sierpnia przed pomnikiem żołnierzy AK w Jacie odbędą się oficjalne uroczystości, które rozpocznie msza polowa.

Oprócz oficjalnych obchodów będzie m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, spotkanie z kombatantami, prezentacje uzbrojenia z czasów drugiej wojny światowej i specjalna inscenizacja potyczki partyzanckiej oraz poczęstunek żołnierską grochówką. Organizatorzy zapraszają też na ekspozycję fotografii pt. „Ci, co przetrwali przeciwności...”.

W czasie okupacji na terenie Rezerwatu „Jata” znajdowały się trzy obozy: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i rosyjski. Stacjonujący w tych rejonach partyzanci m.in. odbywali szkolenia strzeleckie i taktyczne, zajmowali się dywersją i sabotażem oraz zapobiegali kradzieżom band szabrowników i kolportowali konspiracyjną prasę. Złotymi zgłoskami w historii tych terenów zapisały się takie nazwiska jak: Wacław Rejmak pseudonim „Ostoja”, Piotr Nowiński pseudonim „Paweł”, Władysław Kamola „Dysk” czy Henryk Nowosielski „Vickers”. Wielu z nich poniosło bohaterską śmierć, a ci, którzy ocaleli, zamiast słów wdzięczności, usłyszeli skazujące wyroki sądowe, które „zawdzięczali” tajnym agentom NKWD, rezydującym w pobliskim obozie rosyjskim.

Partyzanci mieli doskonałe rozpoznanie terenu. Obóz zbudowali bowiem w gęstym lesie w otoczeniu bagien. M.in. z tego powodu oddziały niemieckie nigdy nie odważyły się zapuścić w jego okolice. Na pamiątkę walki i poświęcenia, w 1996 roku stanął pomnik poświęcony żołnierzom AK.

Obchody 70 rocznicy powstania AK w Jacie rozpoczną się o godzinie 12. Aby dotrzeć na miejsce uroczystości należy dojechać do miejscowości Żdżary i tuż za przejazdem kolejowym po prawej stronie zostanie zlokalizowany parking dla samochodów osobowych. Z tego parkingu na miejsce uroczystości można będzie dotrzeć pieszo, rowerem lub autobusami, które będą odjeżdżały o godz. 10.30, 10.45, 11.00, 11.15, 11.30.


Kto może niech bierze udział !