Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeżeli posiadasz już konto.                         


Poprzedni temat :: Następny temat
Historia Łukowa
Autor Wiadomość
Ardiano


Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 874
Skąd: UP
Wysłany: 2007-07-25, 19:52   Historia Łukowa

Zna ktoś jakieś fajne historie z przeszłości naszego miasta?? Od kilku dni przeglądam sieć i nie ma żadnej strony, na której możnaby poczytać o zamierzchłych czasach... może byśmy coś takiego spróbowali stworzyć??
_________________
Dziś, gdy mój Prezydent nie żyje, zgraja hipokrytów prześciga się w pochwałach, z nikczemnym przekonaniem, że martwy już im nie przeszkodzi. Aleksander Ścios

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!
 
Skuter


Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 2362
Skąd: Łuków
Wysłany: 2007-07-25, 20:11   

Cytat:
Zna ktoś jakieś fajne historie z przeszłości naszego miasta?? Od kilku dni przeglądam sieć i nie ma żadnej strony, na której możnaby poczytać o zamierzchłych czasach... może byśmy coś takiego spróbowali stworzyć??

Posiadam książkę "Łuków dawniej i dziś". Tam mam rok po roku wydarzenia, jakie działy się w mieście oraz w Ziemi Łukowskiej. Na prawdę swietna książka ;)
_________________

Mijam wielu, bardzo wielu smutnych ludzi.
A kilka metrów obok, na środku ruchliwego chodnika,
klęczy kilkunastoletni chłopiec z triumfalnie wyciągniętymi ramionami.
Nikogo nie widzi. Jest w ekstazie.
Klęczy i krzyczy na całe gardło - ORLĘTA ŁUKÓW !!!
 
Ardiano


Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 874
Skąd: UP
Wysłany: 2007-07-25, 20:41   

no właśnie też o niej słyszałem... przy najbliuższej bytności w mieście zamierzam nawiedzić biblioteke
_________________
Dziś, gdy mój Prezydent nie żyje, zgraja hipokrytów prześciga się w pochwałach, z nikczemnym przekonaniem, że martwy już im nie przeszkodzi. Aleksander Ścios

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!
 
Vaclav


Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 80
Skąd: Łuków
Wysłany: 2007-07-25, 21:00   

Polecam tą pozycję. Ach tym tematem to Smolarz mą klasę w gimnazjum męczyl 0- kazał referacik napisać, wspomnień czar.
_________________
Beer drinkin' weed smokin' maniac serial killa...
 
Ardiano


Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 874
Skąd: UP
Wysłany: 2007-07-25, 21:02   

no coś ty?? za moich czasów jedyna wzmianka o historiii była na WOSie i to na jednych zajęciach, a potem cisza
_________________
Dziś, gdy mój Prezydent nie żyje, zgraja hipokrytów prześciga się w pochwałach, z nikczemnym przekonaniem, że martwy już im nie przeszkodzi. Aleksander Ścios

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!
 
Radzio


Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 893
Skąd: Łuków
Wysłany: 2007-07-25, 21:46   

ja mam książkę Łuków i jego okolice. Też bardzo fajna książka. Gdzieś mój bram znalazł na internecie fotki Łukowa z około 100 lat temu
_________________
W Łukowie bez zmiany - ORLĘTA PANY !!!
 
Ardiano


Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 874
Skąd: UP
Wysłany: 2008-07-31, 20:05   

troche nie do końca o historii Łukowa, ale jednak wg. mnie się łączy...

Już jutro przypada 64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w całym kraju odbędą się uroczystości rocznicowe, a o godzinie 17.00 w Warszawie zawyją syreny w całym mieście. Apelujemy do mieszkańców Łukowa o to, by 1 sierpnia o godzinie 17 przystanęli na moment, przerwali swoje zajęcia i uczcili pamięć tych wszystkich, którzy walczyli za wolność Ojczyzny.

Można mieć różne opinie co do Powstania Warszawskiego, ale pamięć młodych powstańców poległych w walce z okupantem należy uczcić bez względu na przekonania
_________________
Dziś, gdy mój Prezydent nie żyje, zgraja hipokrytów prześciga się w pochwałach, z nikczemnym przekonaniem, że martwy już im nie przeszkodzi. Aleksander Ścios

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!
 
człowiek_którego_nie_ma
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-01, 08:05   

ludzie z Łukowa ponoć też walczyli w PW
 
PPp
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-01, 10:42   

ja mam zeszyty łukowskie. Jest tam duzo ciekawych rzeczy np to ze dziadek czy tam ojciec Marii Curie Skłodowskiej wychował sie w Łukowie :)
 
Ardiano


Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 874
Skąd: UP
Wysłany: 2008-09-14, 22:33   

dla zainteresowanych historią miasta polecam sięgnięcie po książkę Krzysztofa Czubaszka "Żydzi Łukowa i okolic" po przejrzeniu kilku stron juz mi sie podoba :) i na koniec ciekawostka dla tych, którzy śpiewają, że Radzyń to wioska, wioska typowo żydowska... największe skupisko Żydów w okolicy było właśnie w Łukowie, a w 1920 roku, czyli wg ostatnich danych przed założeniem klubów z Łukowa i Radzynia starozakonni stanowili niemal 50% mieszkańców miasta
_________________
Dziś, gdy mój Prezydent nie żyje, zgraja hipokrytów prześciga się w pochwałach, z nikczemnym przekonaniem, że martwy już im nie przeszkodzi. Aleksander Ścios

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!
 
Góral_TKKF

Dołączył: 28 Cze 2008
Posty: 8
Wysłany: 2008-09-14, 23:05   

winny byś był mojej śmierci...bo przeczytałem i o mało nie udławiłem sie serkiem z dżemikiem..

o jakiej książce Ty mówisz... :x

P.S tak było ich wielu ale 10 tyś poszło do nieba..

Polecam Książkę o naszych terenach.. 101 Policyjny Batalion rezerwy i ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej na Lubelszczyznie..
 
Ardiano


Dołączył: 05 Lut 2007
Posty: 874
Skąd: UP
Wysłany: 2009-06-02, 11:03   

http://www.s-l.cal.pl/articles.php?article_id=7

strona o częściowo nieczynnej już linii klejowej Skierniewice - Łuków

i ciekawostka...

Cytat:
USTAWA

z dnia 23 lutego 1939 r.

o budowie normalnotorowej kolei Skierniewice - Łuków.

(Dz. U. z dnia 9 marca 1939 r.)

Art. 1. Upoważnia się Rząd do budowy normalnotorowej linii kolejowej użytku publicznego Skierniewice - Łuków, ogólnej długości około 166 km.

Art. 2. Termin rozpoczęcia robót ustali Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art. 3. Koszty budowy będą pokryte bądź drogą operacyj kredytowych, opartych na specjalnych tytułach prawnych, bądź z kredytów, wstawianych do preliminarza rozchodów funduszu inwestycyjnego przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Art. 4. Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art. 5. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


kiedyś o naszym mieście nawet ustawy wydawali, a teraz nie chą nawet splunąć w jego stronę...
_________________
Dziś, gdy mój Prezydent nie żyje, zgraja hipokrytów prześciga się w pochwałach, z nikczemnym przekonaniem, że martwy już im nie przeszkodzi. Aleksander Ścios

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template TeskoRed v 0.4 modified by Nasedo
Wersja forum PDA/GSM