Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeżeli posiadasz już konto.                         

Poprzedni temat :: Następny temat
Książki, które warto przeczytać
Autor Wiadomość
Ardiano

Wysłany: 2009-02-03, 20:56   Książki, które warto przeczytać

Myślę, że takiego tematu brakowało na naszym forum. Chciałbym, żebyście zamieszczali tutaj
książki, które was zainteresowały i uważacie, że warto polecić je innym. Ja na początku chciałbym polecić 4 tytuły i dwóch autorów. Na początek

George Orwell "Folwark Zwierzęcy"

Wiem, że dla niektórych kontakt z lekturą szkolną to zło konieczne, ale gorąco polecam Wam tę książkę. Byłem w szoku, że w taki sposób można przedstawić postaci i wydarzenia, które zmieniły losy świata. Lenin i Stalin jako brudne świnie - ten obraz zrobił na mnie niesamowite wrażenie.

George Orwell "Rok 1984"

Znów Orwell i znów książkka o, moim zdaniem, najgorszym systemie politycznym na świecie. Książka napisana w latach 30.XX wieku, ale znakomicie opisuje sytuacje jakie miały miejsce w całym bloku wschodnim po II Wojnie Światowej. W mistrzowski sposób opisuje działanie systemu komunistycznego, inwigilowanie zwykłych ludzi i wpływanie na przyszłość, terażniejszość i... przeszłość.

Wojciech Cejrowski "Rio Anaconda"

Napisana niesamowitym językiem, niezwykle śmieszna, niezwykle barwna opowieść o pobycie w Ameryce Południowej czołowego skandalisty Rzeczpospolitej Polskiej. Można nie lubić Cejrowskiego, ale dla tej książki warto odłożyć wszelkie animozje na bok i przeczytać bo warto

Wojciech Cejrowski "Gringo wśród dzikich plemion"

Pierwsza z dwóch niesamowitych książek tego faceta. Szokujące, barwne, śmieszne opowiadania o sytuacjach, zachowaniach i zwycaajach mieszkańców Ameryki Południowej. Książka do połknięcia w 2-3 wieczory, pozostawia w czytelniku niesamowite piętno. Wyjaśnia, w jaki sposób powstało nowe państwo na mapie świata: "Republica de la Ubezpieczalnia" :P

zapraszam do dyskusji i zamieszczania opisów ciekawych książek :)

Katyń 10 IV 1940 - 10 IV 2010 PamiętaMY!

LEGION_UKF

Wysłany: 2009-02-03, 21:27   

ja ostatnio czytalem ksiazki J.Palikota Poletko pana P i Płoną Koty w Bilgoraju ciekawe lektury:-) a dzis przeczytalem 1 czesc biografi Słowika Czyli zielinskiego szkoda ze niemam dostepu do nastepnych 2 czesci jak ktos ma chetnie bym poczytal

molek

Wysłany: 2009-02-03, 21:33   

Imre Kertész- "Los utracony"

Powieść Imre Kertésza Los utracony jest bardzo osobistym, a zarazem głęboko uniwersalnym w swej wymowie świadectwem największej zbrodni ubiegłego stulecia. Europejscy i amerykańscy krytycy uznali ją za dzieło wybitne, za jedną z najbardziej poruszających relacji obozowych. Została dotychczas przełożona na czternaście języków, „Publishers Weekly” zaliczył ją do najlepszych książek wydanych w Stanach Zjednoczonych w 1992 roku.

Los utracony jest opowieścią czternastoletniego chłopca, Żyda z Budapesztu, który wczesnym latem 1944 roku trafia do Oświęcimia, a stamtąd do obozu w Buchenwaldzie. Z naiwnym, dziecinnym jeszcze zainteresowaniem obserwuje świat, który stanął na głowie. Podróż w wagonach bydlęcych, selekcję więźniów, głód, okrucieństwo strażników opisuje bez emocji. Nikogo nie obwinia, nie ocenia koszmaru, który stał się jego udziałem. Nie skarży się, przeciwnie, z trudnym do zrozumienia zapałem usiłuje przystosować się do wymagań oprawców. Zaczyna utożsamiać się z narzuconym mu przemocą losem. Po powrocie do Budapesztu nie potrafi porozumieć się z ludźmi, którzy z kolei nie są w stanie zrozumieć jego sposobu myślenia. Budzi się w nim przekonanie, że prawdziwe życie – i szczęście – było w obozie.

Oszczędny i wyciszony styl Kertésza oraz niemal ironiczny ton opowieści jego bohatera dają powieści niezwykłą siłę wyrazu. „Opowiadam linearnie i prosto – mówił autor – i w ogóle nie spektakularnie czy nowocześnie. Ma to swoje powody: w tej historii czas nie należy do narratora lecz do władzy. Nawet czas został mu narzucony”.

Stanisław Grzesiuk- "Boso, ale w ostrogach"

Książka "Boso ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka to nie tylko dzieło napisane lekkim, przystępnym językiem, historia opowiedziana z pasją, ale też niezwykłe źródło optymizmu.

Książka opowiada o latach 30. XX wieku na Czerniakowie - biednej dzielnicy Warszawy. Historia widziana oczami chłopca (a może już młodego mężczyzny), który całe dzieciństwo i młodość spędza jak każdy inny, przeciętny rówieśnik. Ale Grzesiuk jest inny. On łamie wszelkie stereotypy, nie znajduje się w ramach konwencji. Z pozoru uciekający od szkoły, religii i obowiązków - ale w miarę czytania kolejnych stronic poznajemy honorowego, odważnego, inteligentnego i rezolutnego mężczyznę.

Opowieść toczy się, gdy nad Warszawą widać już dokładnie widmo wojny. Młody Grzesiuk wraz ze swoimi przyjaciółmi stara się uprzykrzyć życie krążącym po mieście Niemcom, a zarazem pomóc swojej rodzinie i sąsiadom.

Cała książka fascynuje. Każdy wątek jest opowiedziany ciekawie. Po lekturze odnosimy nieodparte wrażenie, że Stanisław Grzesiuk to nasz dobry znajomy, bardzo ludzki i bliski. Grzesiuk zdaje sobie sprawę ze swoich wad. Nie pokazuje siebie w książce tylko z dobrej strony. Nie ukrywa, że alkohol, kobiety, dowcip to to, co uwielbia. To, że przyznaje się do swoich wad, uważam za zaletę.

Mario Puzo- "Ojciec Chrzestny"

Jedna z wielkich powieści XX wieku, sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy, wsławiona obsypanym Oscarami filmem Francisa Forda Coppoli z genialną rolą tytułową Marlona Brando. Opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci. Motto książki stanowi cytat z Balzaca - Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia. Don Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich Rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie "mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia"), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazną ręką. Jego decyzje mają charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół - zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie - handlu narkotykami - wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko Michael - najmłodszy, ukochany syn Vita, bohater wojenny. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

Patrick Suskind "Pachnidło"

Jan Baptysta Grenuille, dziwaczny karzeł o niepospolitym zmyśle węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Owładnięty ideą fixe, by stworzyć wonność nad wonnościami z dziewiczego kobiecego ciała, postanawia znaleźć dziewczynę o idealnym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię Sugestywna panorama XVIII-wiecznego Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci. Światowy bestseller, w Polsce sprzedaż ponad 200 tys. Teraz specjalna edycja, na specjalnych papierze w pięknej okładce.

Opisy książek nie moje, ale książki jak najbardziej godne polecenia ;)

Ardiano

Wysłany: 2009-02-03, 22:32   

miałem z tym zaczekać, ale Molek mnie sprowokował Grzesiukiem, po którego muszę sięgnąć jak znajdę chwilkę... Od jakiegoś czasu moim konikiem jest varsaviana, a główne miejsce tu zajmuje poniższa książka

Leopold Tyrmand "Zły"

Powieść kryminalna i jednocześnie romans brukowy, a zarazem barwny obraz życia i obyczajów powojennej Warszawy.

Tytułowy Zły to samotny romantyczny bohater, walczący w obronie pokrzywdzonych przeciw kryminalnemu półświatkowi powstającego z ruin miasta.

Utwór napisany żywo i z temperamentem, entuzjastycznie przyjęty przez czytelników w 1955 roku - nadal wciąga i fascynuje, bo to wszystko - jak pisał o "Złym" Witold Gombrowicz - lśni, tryska, brzmi, śpiewa...

Powyższy opis może nie do końca przekonujący, ale... akcja książki osadzona jest w Warszawie lat 50. XX wieku. Miasto, które właśnie podnosi się z ruin rządzone jest przez półświatek przestępczy. Interesy robi się tu na m.in. sprzedaży fałszywych biletów na różnego rodzaju imprezy. Kluczową imprezą okazuje się mecz międzypaństwowy rozgrywany na Stadionie Wojska Polskiego przy ulicy Łazienkowskiej. Razem z bohaterami wędrujemy po odbudowywanych ulicach Śródmieścia, Powiśla i Woli.

Stefan Wiechecki "Mąż za tysiąc złotych czyli opowiadania przedwojenne"

Zbiór bardzo śmiesznych opowiadań z życia warszawskiej ulicy. Krótkie, napisane gwarą warsiaską opowiadania rozbawią każdego. Można się np. dowiedzieć, co tak naprawdę oznacza obecnie wulgarne słówko "cipa"...

fredek889

Wysłany: 2011-05-16, 17:04   

Nie tak dawno w Siedleckich księgarniach ukazała się książka: ''90 lat futbolu w Siedlcach. Sezon po sezonie'' autorstwa Sławomira Kindziuka.

Książka opisuje dość szczegółowo 90 lat historii siedleckiej piłki. Historia futbolu opisywana na tle historii miasta, oraz innych dyscyplin sportowych w Siedlcach. Zawarte są nawet zrekonstruowane ''rok po roku'' tabele, kadry zespołów itd, Ogólnie rzecz biorąc na prawdę świetna robota w wykonaniu lokalnego pasjonata futbolu. Podobno książka bardzo dobrze się rozchodzi w Siedleckich księgarniach.

I tak sobie myślę, czy kiedyś powstanie podobna książka tylko że o historii łukowskiej piłki...

Ardiano

Wysłany: 2011-05-16, 18:51   

w sumie już powstała na 80 lecie klubu... na lepszą chyba nie ma co liczyć z powodu... braku pasjonatów i pewnie też braku źródeł.

Ardiano

Wysłany: 2011-06-01, 08:00   

Ciekawa kibolska recenzja bardzo dobrej książki:

http://www.drogalegionist...rtowe&Itemid=98

Książka o życiu w nazistowskich obozach pracy. Można się nie zgadzać z niektórymi poglądami autora, ale książka na pewno warta uwagi.

Bobo

Wysłany: 2011-06-01, 13:02   

Tylko jak czytacie 5 lat kacetu to koniecznie wydania po PRLowskie... Więcej wątków i komentarzy jest.

andrzej

Wysłany: 2011-07-26, 23:49   

Długo oczekiwany album od wczoraj jest już w sprzedaży, w Łukowie można go kupić w księgarni "Prymus", a w Siedlcach w "Świecie Zofii".

Dla niezorientowanych:
Cytat:
Album “Jata’44” autorstwa Mariusza Bechty jest fascynującym świadectwem, wciąż słabo nagłośnionego, fenomenu z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego na Podlasiu z czasów II wojny światowej.

Przywraca on pamięć o imponującym wysiłku organizacyjnym i wojskowym konspiratorów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych z terenu powiatów siedleckiego i łukowskiego. Utworzenie zimą i wiosną 1944 r. dwóch obozów szkoleniowych w ostępach rezerwatu Jata koło Łukowa zwieńczyło twardy opór ludności polskiej przeciw Niemcom, tuż przed “wyzwoleńczym” marszem Armii Czerwonej niosącym Polsce nową okupację.

To zbiór unikalnych zdjęć, które przetrwały, na przekór wysiłkom komunistycznej policji politycznej w Polsce “ludowej”, w zbiorach prywatnych lub były niedostępne w archiwach Urzędu Bezpieczeństwa. To cząstka tożsamości historycznej Podlasia, która napawa nas dumą z myśli i czynów naszych przodków.

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych objął honorowy patronat nad albumem.

Odpowiedz do tematu